Kullanıcı Deneyimi Araştırmaları
Getiryemek Yemeksepeti Kullanıcı Deneyimi

Araştırma konumuz Getiryemek ve Yemeksepeti uygulamalarından yemek siparişi veren kullanıcıların deneyimleri arasındaki benzerlikler ve farklılıkları belirleyebilmekti. Bunu yapabilmek için araştırma sürecimize öncelikle bir araştırma sorusu belirleyerek başladık. Sonrasında ise kullanıcı görüşmelerini daha verimli bir şekilde yürütebilmek için bir field guide hazırladık. araştırma sorumuzla ilgili varsayımlarımızı ve hipotezlerimizi bize yardımcı olabilmesi için bu field guide üzerine not ettik. Ek olarak, field guide'da bizi araştırma sorumuzun cevabına götüreceğine inandığımız 4 ana tema belirleyip her bir tema için kullanıcılara hangi soruları yönlendirmemiz gerektiğini belirledik.

Bu temaları Platform Seçimi, Yemek-Restoran Seçimi, Ödeme ve Teslimat olarak belirleyerek kullanıcıların sipariş verme deneyimlerini uçtan uca anladığımızdan emin olmak istedik. Bir screener hazırlayarak son 1 ay içerisinde her iki mobil uygulamayı da kullanmış kullanıcılara ulaşmayı hedefledik. Daha sonra bu kullanıcılardan 11 tanesine ulaşıp görüşmelerimizi gerçekleştirdik. Araştırmamızın analiz aşamasında Affinity Mapping metodundan faydalanarak kullanıcı görüşmelerinde ortaya çıkan içgörüleri bu teknik ile gruplayıp temel bulgularımıza ulaştık. Temel bulgularımız bizi araştırma sorumuzun cevabına yani her iki uygulamadan da yemek siparişi verme sürecini deneyimlemiş kullanıcıların deneyimleri arasındaki benzerliklere ve farklılıklara götürdü. Bulgularımızı ve kullanıcılardan edindiğimiz bazı içgörüleri özetleyerek bütün araştırma sürecini anlattımız keyifli bir sunum hazırladık ve sınıftaki arkadaşlarımız ile paylaştık. Sunumumuzun sonunda ise kullanıcılardan aldığımız geribildirimler ve öneriler neticesinde her iki uygulama için de geliştirilmesi gereken alanları not ettik.

Proje Sunumu
BENGİSU ULUSU
BENGİSU ULUSU
ÖZLEM ÖZTÜRK
ÖZLEM ÖZTÜRK
Kullanıcı Deneyimi Araştırmaları
“UX, Kullanılabilirlik ve Kullanıcı Odaklı Tasarım”ın temellerini bu dersimizde atıyoruz. UX’in tarihini, önemini, tasarımdaki ve iş dünyasındaki yerini, anlam, teknik ve yöntemlerini, güncel UX trendlerini de ele alarak inceliyoruz.