Kullanıcı Deneyimi Araştırmaları
Biletix Kullanıcı Deneyimi Araştırması

Proje amacı olarak "Biletix üzerinden, platform olarak bilgisayarı tercih eden kullanıcıların, bilet satın alma sürecinde hissettikleri nelerdir?" sorusuna cevaplar bulmaktı. Araştırma yapmaya başlamadan önce bu konudaki varsayım ve hipotezlerimizi yazdık. Bunları yazarken de hem önceki deneyimlerimizi hatırladık hem de örnek bir journey yaşayarak tüm stepleri ve detayları gözden geçirmiş olduk. Doğru hedef kitleye ulaşmak için etkinlik seçme tarzlarına göre 3 kullanıcı grubu belirledik; 1. Net hedefi olanlar2. Belirli bir tarih için keşfetmek isteyenler3. Genel olarak keşfetmek isteyenlerHedeflediğimiz kullanıcılara ulaşmak için öncelikle screener hazırladık ve katılımcılara incentive olarak çay, kahve ikram etmeye karar verdik. Daha sonra 4 farklı tema (Arama, etkinlik seçimi, yer seçimi, satın alma) altında her temayı daha detaylı anlamamızı sağlayacak noktaları belirledik ve bu noktalarda kullanıcıların deneyimlerini daha iyi anlamamızı sağlayacak araştırma soruları ile promptlarımızı hazırladık.

Aslında bu aşamaya kadar yaptığımız her şey Field Guide olarak da adlandırılmakta. Sonrasında daha önce belirlemiş olduğumuz katılımcılar ile kahve eşliğinde hem sohbet havasında hem de araştırmanın yönünden sapmayarak kendilerini rahat hissedecekleri bir ortamda sorularımızı sorduk ve de usability test yaptık. Usability test yapmamızın amacı ise kullanıcıların bazen söyledikleri ile davranışları aynı olmayabiliyor. Bu çok normal bir kullanıcı davranışıdır çünkü hepimiz bir ürünü kullanırken çok bilinçli hareket ettiğimizi düşünsek bile çoğu zaman bilinçsizce tercihler yapıyoruz. Bu nedenle test de aslında bize katılımcılardan almış olduğumuz cevapların sağlamasını yapma fırsatı verdi. Yapmış olduğumuz görüşmeleri transcript ederek aldığımız yanıtları ve analizlerimizden 243 adet insight elde ettik ve bu insightlarımızı Airtable üzerinden daha önce belirlediğimiz temalara göre tablolaştırdık. Böylelikle proje sonuçlarımıza görsellik de katarak bulgularımızın anlaşılmasını kolaylaştırmayı hedefledik.

Proje Sunumu
AZİZ GÜRKAN TAN
AZİZ GÜRKAN TAN
ÖZGE ÖZDİLLER
ÖZGE ÖZDİLLER
Kullanıcı Deneyimi Araştırmaları
“UX, Kullanılabilirlik ve Kullanıcı Odaklı Tasarım”ın temellerini bu dersimizde atıyoruz. UX’in tarihini, önemini, tasarımdaki ve iş dünyasındaki yerini, anlam, teknik ve yöntemlerini, güncel UX trendlerini de ele alarak inceliyoruz.