Disiplinlerarası Kullanıcı Deneyimi Stüdyosu
Seyahat Deneyimi Asistanı Tasarım Projesi

Seyahat deneyimi konusunda çalışmaya başladığımızda konunun keyifli bir alan olduğunu biliyorduk. Araştırmalarımızı derinleştirdikçe oldukça kapsamlı bir konu olduğunu gördük; bu konuda pek çok uygulama ve içerik mevcuttu, hepsini inceleyerek sektörü ve kullanıcı alışkanlıklarını keşfetmeye çalıştık. Kullanıcı görüşmeleri ile kullanıcıların seyahat deneyimlerini dinledik, seyahat öncesinde ve seyahat esnasında yaptıklarıyla ilgili hikayelerini dinleyerek karşılaştıkları problemleri tespit etmeye çalıştık. Seyahat konusunun bir yandan insanlar için heyecan verici ve keyifli bir aktivite olmasına karşın pek çok aksiliğe açık, seyahat öncesi ve seyahat esnasında pek çok sorunla karşılaşılabilecek bir alan olduğunu gözlemledik. Bu bakımdan tasarlayacağımız dijital asistanın doğru çözümler getirmesi için çaba harcadık.

Seyahat deneyimini iyileştirerek, fonksiyonel bir seyahat asistanı oluşturmayı amaçladık.Bu süreçte ilk araştırmalarımız ardından oluşturmaya çalıştığımız kullanıcı yolculuğu haritaları ile ihtiyaçları ve fırsatları belirledik. Asistanımızın işlevlerini belirlerken eş zamanlı olarak asistan karakterini de oluşturmaya başladık. İşlevler ve karakterin birbirini desteklemesi projenin tutarlılığı için önemli olduğundan proje geliştirme sürecimiz boyunca sorgulamaya devam ettik. Asistan karakterini kurgulayıp, diyalogları tasarladığımız aşamalarda prototip chatbot çalışmaları gerçekleştirdik. Projenin son aşamasında ise asistanımız için fiziksel görünümü ve kullanım senaryolarını tasarladık. Dönem sonunda Tripellow Dijital Seyahat asistanını tasarlamış olmak, konuya pek çok farklı disiplinle yaklaşmak, bize bütünsel bir sistem tasarlama deneyimini kazandırdı.

Proje Sunumu
BURAK KÜTÜK
BURAK KÜTÜK
ÖZGE ÇAĞLA AKTAŞ
ÖZGE ÇAĞLA AKTAŞ
Disiplinlerarası Kullanıcı Deneyimi Stüdyosu
Teknoloji, iş ve tasarıma dair trendleri hem takip edebilmeniz hem de aksiyona dönüştürebilmeniz için gereken adımları, IoT kavramının temellerini ve ürün tasarımı çalışmalarına yönelik ihtiyacınız olan her bilgiyi “Disiplinlerarası Kullanıcı Deneyimi Stüdyosu” dersimizde keşfediyoruz.