Disiplinlerarası Kullanıcı Deneyimi Stüdyosu
Dijital Ev/Mutfak Asistan Tasarım Projesi

Mutfak asistanı projesine yoğun bir araştırma ile başladık.Netnografi, anket çalışması, piyasa araştırmaları ile hedef kitlemizi ve sektörü tanımaya çalıştık. Daha sonra elde ettiğimiz bilgileri empati haritası ve swot analizi ile netleştirdik.Bu sayede persona, kullanıcı senaryoları ve arketipler gibi çıktılar elde ettik.Elde ettiğimiz çıktılar, ürünümüzün iletişim dili ve tarzında belirleyici oldu. Chatbot tasarımımızı, diyalog yazarken yaptığımız araştırmaları destekleyen ve yansıtan şekilde kurguladık.Mutfak asistanımız günlük hayatı yoğun bir tempo içinde ilerleyen, teferruatlı yemekler yapmayı çok tercih etmeyenler için pratik ve hızlı tarifler sunuyor.

Bizim hedefimiz sipariş sürecini yemek yapma aşamalarında entegrasyonlar ve etkileşimlerle hızlandırıp pratik hale getirebilmek oldu.Bu noktada ürünün kullanıcı tarafından keşif senaryosunu, konumunu, onboarding ve etkileşim sürecini, geri bildirim varyasyonlarını ve unboxing sürecini de katarak her anlamda geliştirmeye çalıştık.Fiziksel ürün aşamasında prototip yaparak ürünün kullanıcı ve mutfak ile olan uyumunu gözlemleme şansı elde ettik.Arayüz tasarımlarımızı da prototipleştirerek akışı net bir şekilde deneyimleyip, en iyi halini sunmaya çalıştık.

Proje Sunumu
İPEK KARAOĞLU
İPEK KARAOĞLU
HALİT ÖZTÜRK
HALİT ÖZTÜRK
Disiplinlerarası Kullanıcı Deneyimi Stüdyosu
Teknoloji, iş ve tasarıma dair trendleri hem takip edebilmeniz hem de aksiyona dönüştürebilmeniz için gereken adımları, IoT kavramının temellerini ve ürün tasarımı çalışmalarına yönelik ihtiyacınız olan her bilgiyi “Disiplinlerarası Kullanıcı Deneyimi Stüdyosu” dersimizde keşfediyoruz.