Dijital Tasarım Stüdyosu
Metro Kiosk Tasarımı

Metro ile yaptığımız Et, Balık ve Şarap Reyonları için Kiosk Tasarımı Projesi’nin temel amacını Metro Marketleri’ndeki et, balık ve şarap reyonları için oluşturulacak kiosk yardımı ile kullanıcı deneyiminin iyileştirilmesi olarak belirledik. Metro Marketlerdeki Et-Balık-Şarap reyonlarındaki satın alma süreçlerini incelediğimiz ve bir kiosk aracılığıyla karar destek sistemi sunduğumuz projemize benchmarking çalışması ile başladık. Bir kaynak tarafından yönlendirilme isteği duyulan bu reyonlarda dünyada ve sektörde yapılan yenilikleri inceledik. Kullandığımız araştırma yöntemleri: netnografi, röportaj/anket, saha araştırmasıydı. Bu yöntemler ile kullanıcıların et, balık ve şarap alırken yaşadığı deneyime odaklandık; yönelttiğimiz sorular ile kullanıcıların bu ürünleri alırken nelere dikkat ettiklerini, hangi kaynaklardan yararlandıklarını, kimlerden/nerelerden yardım aldıkları ve neyin onları mutlu ettiğini anlamaya çalıştık. Ek olarak, Kağıthane’de bulunan Metro marketine bir saha ziyareti düzenleyip bu ziyaret sırasında hem kullanıcılar hem de görevliler ile et, balık ve şarap reyonlarındaki alışveriş alışkanlıkları üzerine görüşmeler yaptık.

Araştırmalarımızın sonuçlarını toparlayıp önce bir süreç akış şeması ortaya çıkardık. Sonrasında, bu şemanın yardımı ile wireframe tasarımımızı hazırladık. Wireframe tasarımımızı hem görevlilerden hem de kullanıcılardan almış olduğumuz yorumları dikkate alarak ortaya çıkardık. Hem tasarım aşamasında hem de sonrasında Metro ile sürekli iletişim halinde kalarak projenin kapsamını değiştirmeden her iki tarafı da memnun edecek bir tasarım yaptık. Wireframe tasarım üzerinde hem Metro’dan hem de çok değerli MIX hocalarımızdan geri bildirimler alıp son aşama olan UI tasarım aşamasına geçtik. Bu aşamada Userspots’un desteklerini alarak ekranların nihai görünümüne ulaşmasını sağladık.

Proje Sunumu
ÖZLEM ÖZTÜRK
ÖZLEM ÖZTÜRK
BENGİSU ULUSU
BENGİSU ULUSU
Dijital Tasarım Stüdyosu
Tasarımın dijital tarafına yöneldiğimiz bu derste; web geliştirme teknolojilerinin yanı sıra prototipleme araçları ve teknolojilerinden de faydalanırken mobil uygulama ve web tasarımı geliştirme çalışmaları yapıyor, sonrasında proje özetleme süreci ile tanışıyoruz.