Dijital Tasarım Stüdyosu
Karaköy için Deneyim Tasarımı

Çalışmamızda Karaköy’deki kullanıcı gruplarını inceleyerek Karaköy için bir deneyim geliştirmemiz bekleniyordu. Kullanıcı deneyimi kavramının kent ölçeğinde ele alınıyor olması projenin en önemli taraflarından biriydi. Karaköy’ü kimler, hangi sebeplerle, nasıl kullanıyor gibi sorularla çalışmamıza başladık. Netnografi çalışmaları, anketler ve kullanıcı görüşmeleriyle veriler topladık. Projenin belediye tarafından uygulanacak olmasından ötürü belediye (yerel yönetim), semt ve semti kullananlar olmak üzere üç ayrı öznenin de fayda gördüğü bir proje geliştirmek heyecan vericiydi. Bu bağlamda Karaköy’ün tarihi yapısının yanı sıra modern sanat etkinliklerine ev sahipliği yapan karakteri üzerine yoğunlaştık.

Sosyal amaçlarla Karaköy’de bulunan veya Karaköy’den geçen, özellikle kültür-sanat aktivitelerini takip eden kullanıcıları hedefleyerek Karaköy’ü keşfetme üzerine interaktif bir harita uygulaması tasarladık. Karaköy’ü Yaşa projemizde oyunlaştırma ile verilen görevlerle kullanıcıların Karaköy’de daha fazla vakit geçirerek, Karaköy’ün kültürel değerleri hakkında farkındalık kazanması amaçlanır. Tamamlanan görevler sonunda belediyenin kültür-sanat iştiraklerinden kullanıcılara ayrıcalıklar tanınır. Bulmaca benzeri görevler keşfetme, öğrenme isteği ile oyunun parçası olma ve kazanma isteğini birleştirir. Aynı zamanda da belediyenin kültürel değerleri koruma vizyonuyla örtüşerek bir kültür ekosistemi oluşturulur.

Proje Sunumu
ÖZGE ÇAĞLA AKTAŞ
ÖZGE ÇAĞLA AKTAŞ
Dijital Tasarım Stüdyosu
Tasarımın dijital tarafına yöneldiğimiz bu derste; web geliştirme teknolojilerinin yanı sıra prototipleme araçları ve teknolojilerinden de faydalanırken mobil uygulama ve web tasarımı geliştirme çalışmaları yapıyor, sonrasında proje özetleme süreci ile tanışıyoruz.